ALHATOĞLU / SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Zeytinyağı faydaları nelerdir?

Zeytinyağı A, D, E ve K vitaminlerini içermesi açısından oldukça faydalı bir yağdır. Kanser riskini azaltır, mide sorunlarına iyi gelir, kandaki yağ oranını dengeler ve kalbi korur. Bunların yanı sıra saç ve cilt sağlığı için de çok faydalıdır.

  • Zeytinyağının gerçek olduğunu nasıl anlaşılır?

Bunun tam doğruluğu için elbette laboratuvar testleri gerekmektedir fakat tadımlarla da bir fikir edinebilirsiniz. Gerçek zeytinyağları taze bir kokuya sahip olur ve tatları zeytinin özü dolayısıyla bir acılık içerir.

  • Zeytinyağı doğal mıdır?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinin sıkılmasından elde edilen bir sıvıdır. Bir meyveden doğal yöntemlerle elde edilen tek yağdır.

  • Zeytinyağı nasıl saklanmalıdır?

Zeytinyağı ışık, ısı ve oksijenden korunmalıdır ve güneş ışığı görmemelidir. Bu sebeple renkli cam şişeler zeytinyağları için ideal ambalajlardır. Serin ve kuru bir şekilde muhafaza edilmelidir. Soğukta donabileceğinden buzdolabında saklanmamalıdır. Ayrıca kokuları çekme özelliğinden dolayı ağzı kapalı tutulmalıdır.

  • Zeytinyağının kalitesini etkileyen faktörler nelerdir?

Zeytinin cinsi, tek bahçeden toplanması, ağaca yapılan bakım kadar zeytinlerin hasat zamanı, toplanma şekli ve sıkma yöntemi de zeytinyağının kalitesini etkiler. Aynı zamanda ambalajının kalitesi ve depolama koşulları da bu faktörler arasındadır.

  • Zeytinyağlarının renkleri ve tatları neden farklıdır?

Zeytinyağının renginin yeşilden sarıya farklı tonlarda olabilmesinin sebebi hasat dönemine ve zeytinin cinsine göre değişebilmektedir. Aynı şekilde tadı da zeytinin cinsine bağlı olarak farklılık gösterir. Ayrıca zeytinin ağaç üzerindeyken gördüğü güneş miktarından yağmur miktarına kadar farklı faktörler de etkili olabilmektedir.

  • Çocuklar için zeytinyağı neden önemlidir?

Bedenin ve beynin sağlıklı gelişimi için çocukluk dönemi çok önemlidir. Çocuklarda beslenme ise tüm hayatı etkileyen bir faktördür. Zeytinyağı, besleyiciliği ve doğallığıyla çocukların gelişimine büyük fayda sağlar. Kalp ve damar hastalıkları risklerini azaltırken bağışıklıklarını güçlendirir. Aynı zamanda zeytinyağı, bebekler için de gaz giderici ve besleyicidir.

  • Zeytinyağının acı olması iyi midir?

Zeytinyağı acılık ve yakıcılık hissi bırakıyorsa bu iyi bir durumdur. Çünkü acılık bir zeytinyağında en önemli özelliklerden biridir. Zeytinyağının acı olması, besin değerlerinin zengin olduğunun göstergesidir.

  • Zeytinyağı yanar mı? Kızartmalarda kullanılabilir mi?

Zeytinyağının yanma derecesi eşiği, diğer yağlara göre daha yüksektir.  Dolayısıyla zeytinyağı hemen yanar düşüncesi yanlıştır. Üstelik zeytinyağı çabuk yanmayan bir yağ olduğu için diğer yağlara göre yiyeceğin daha az yağ çekmesine sebep oluşuyla daha sağlıklı ve daha hafiftir.

  • Zeytinyağının rengi neden değişir?

Taze bir zeytinyağının rengi klorofil sayesinde koyu yeşildir. Zaman içerisinde klorofillerin yok olmasıyla zeytinyağının rengi sarıya dönmeye başlar. Fakat zeytinyağının rengi, kalitesi için bir kıstas değildir.